Вся правда про ЖК “Синергія Сіті”

ЖК “Синергія Сіті” проєкт ірпінського забудовника Ігоря Оверка та його компанії “Будівельна група “Синергія”. Об’єкт зводять на земельній ділянці 3210900000: 01: 170: 0036 площею 13,7686 га, яка знаходиться на заплаві річки Ірпінь. 

Будівництво ЖК “Синергія Сіті” розпочали під прикриттям будівництва школи, якої гостро бракує в місті через перенаселення. Початок будівництва припав на період, коли ділянки вперше потрапили під арешт, адже стало відомо, що вони знаходяться за межами міста. Та місцева влада і далі обіцяла на цьому місці школу.

Та наприкінці осені 2018 року стало зрозуміло, що школи не буде, адже замість трьох поверхів продовжувала зводитись будівля зі значно більшою поверховістю. Саме тоді виявилось, що документів на це будівництво(школи в тому числі) не було, жодних дозволів та декларації про початок будівництва не подавалось, ділянка під арештом і це означало, що жодні дії на цих ділянках, в тому числі будівельні – заборонені.

Останні новини:

Незаконне розміщення за межами міста

Межі м. Ірпінь були визначені 28 жовтня 1968 року Рішенням виконкому Київської обласної Ради депутатів трудящих № 791. Проте земельна ділянка, де ведеться будівництво, знаходиться не в межах міста, а навпаки – за межами, що підтверджується викопіюванням з проекту формування і встановлення меж Ірпінської міської ради. Таким чином, відповідно до вимог ст.ст. 12, 20 Земельного кодексу України Ірпінська міська рада не мала повноважень приймати рішення про зміну цільового призначення зазначених земельних ділянок.

В грудні 2018 року Ірпінська міська рада за кілька хвилин прийняла новий Генеральний план, в якому самовільно «розширила» кордони Ірпеня в тому числі і на заплаву. Генплан став важливою передумовою для відстоювання бізнес-інтересів місцевих депутатів, про що свідчить навіть його підготовка та процес прийняття. Безліч знайдених помилок, сесія міськради з “тітушками” та факт, що офіційного документу досі ніхто не бачив, доводять, що він був прийнятий з намірами догодити бізнесу, а не громаді.

Malyunok-3

Арешти

За фактами маніпулювання розташуванням та зміною цільового призначення земель заплави правоохоронці здійснюють ряд досудових розслідувань. Фактично, у якості речових доказів у справі незаконної зміни цільового призначення ділянок сільськогосподарського призначення та самовільного розширення меж міста ці ділянки арештовувались двічі за останні два роки. 

Ще на початку будівництва нібито школи будь-які дозвільні документи чи проектно-кошторисна документація у забудовника були відсутні. На об’єкті досі немає правильно оформленого паспорту. А в січні 2018 на ці ділянки було накладено арешт як докази по кримінальному провадженню № 42017111200000814, заведеного на ексмера Ірпеня Володимира Карплюка по факту незаконної зміни цільового призначення заплавних земель річки Ірпінь сільськогосподарського призначення площею понад 18 га на землі під багатоповерхову забудову шляхом зловживання службовим становищем. Арешт зняли через 10 місяців.

Вдруге всі ділянки потрапили під арешт восени 2019 року. Рішення було винесено в рамках кримінального провадження №420191112400000604 від 4 вересня 2019 року, відкритого Києво-Святошинської місцевою прокуратурою Київської області за ознаками правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем). 

Та обидва рази попри заборону будівництво на цих ділянках не припинялось.

Землі заплави відносять до особливо цінних земель сільськогосподарського призначення

Юристи наголошують: Ірпінська міська рада взагалі не мала права змінювати цільове призначення саме цих ділянок, бо це прерогатива Верховної Ради чи Кабінету Міністрів України. Перевищивши свої повноваження, ірпінські депутати змінили їх цільове призначення під багатоквартирну забудову.

Земельні ділянки відносяться до заплавних меліорованих земель Загальнодержавної осушувально-зволожувальної системи річки Ірпінь. У цих межах земельного масиву знаходиться закрита меліоративна мережа – гончарний дренаж, порушення якого негативно вплине на стан як самого земельного масиву, так і прилеглих територій. Відповідно ділянки заплавних меліорованих земель непридатні для будівництва, яке передбачено містобудівною документацію.

Тож дані території належать до особливо цінних земель, періодично затоплюються та підтоплюються, потребують списання частини осушувально-зволожувальної системи річок та переведення земель у немеліоровані за погодженням з Верховною Радою України. До переведення земель меліорованої заплави у немеліоровані землі їх забудова є неможливою та незаконною, а тому нанесення на оновлений генеральний план м. Ірпінь вказаної території суперечить чинному законодавству України.

Непройдена перевірка ДАБІ

Відповідно до матеріалів перевірки Департаменту ДАБІ у Київській області, проведеної у межах повноважень, було встановлено, що:

 • будівництво протягом року велося без жодних дозвільних документів, фактично велося самочинне будівництво;
 • проектна документація розроблена з порушеннями вимог законодавства;
 • технічні умови видані на зовсім інших суб’єктів;
 • взагалі відсутні інженерно-геологічні та інженерно-геодезичні вишукування, які є обов’язковими до початку будівництва;
 • будівельні конструкції не пройшли обов’язкові дослідження;
 • виконавча документація взагалі не велася;
 • технічний нагляд не здійснювався.

Як наслідок, 30 жовтня 2019 року Департаментом ДАБІ у Київській області було винесено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт.

7-1-1 Як нами маніпулюють: аналіз гучного звернення фіктивного ірпінського забудовника “Синергія”
7-2 Як нами маніпулюють: аналіз гучного звернення фіктивного ірпінського забудовника “Синергія”
7-3 Як нами маніпулюють: аналіз гучного звернення фіктивного ірпінського забудовника “Синергія”

В компанії “Синергія” є ознаки фіктивності

Забудова заплави може перетворитися на грандіозну аферу Київщини. У 2019 році ряд ЗМІ повідомили про ознаки фіктивності “Будівельної групи “Синернія”. Згідно документів будівельна компанія Ігоря Оверка є маленьким підприємством, а не великою девелоперською компанією. В Єдиному реєстрі підприємців за кодом ЄДРПОУ 38733480 вказано, що компанія має статутний капітал в розмірі 10 тис. гривень, що дуже нетипово для підприємства, яке, за словами Оверка, сплачує понад 100 млн. гривень податку на рік.

Будівельна компанія Оверка “Синергія” може виявитись фіктивною

Разом з тим, за повідомленням delo.ua, виручка згідно отриманих ними від податкових органів документів, за 2018 рік склала всього 237 тис. гривень, а податків за цей же рік було сплачено всього 180 грн. Баланс основних засобів станом на 31 грудня 2018 року становив 0 грн. Крім того, у підприємства всього двоє працівників: сам Оверко, який є директором та бухгалтером, та Петренко І.Ю.

Всі ці факти підводять до висновку, що компанію може бути підставною, адже при нульовому балансі та двох працівниках, один з яких є одночасно і директором і головних бухгалтером, неможливо вести будівельну діяльність.

Кому насправді належать об’єкти “Синергії Сіті”?

Попри заперечення забудовника та твердження, що всі закиди про ухилення від сплати податків є фейком, докази, що Синергія здійснює свою діяльність через “сірі схеми” міститься в тих же офіційних документах. Адже замовником будівництва об’єктів Синергії є фізичні особи, які в подальшому і здійснюють всі необхідні процедури з продажу житла, обходячи Податковий кодекс. Замовником, наприклад, будівництва “Синергії Сіті” є не “Будівельна група Синергія”, а фізична особа Мураш Ю.Д. Власне саме він отримав право користування двома ділянками і містобудівні умови та обмеження, що були йому видані незаконно у 2017 році головним архітектором Ірпеня Михайлом Сапоном. Таким чином, саме Мураш повинен відповідати за будівництво та реалізацію проекту, адже назва БГ “Синергія” в документах, і саме з ним інвестори укладатимуть відповідні договори про співфінансування будівництва, через які Оверко вже багато років ухиляється від сплати податків. 

На нього оформили містобудівні умови (видані незаконно головним архітектором Ірпеня Михайлом Сапоном), він залучає підрядників будівництва, укладає договори з інвесторами-новоселами. Тому по суті, компанія “Синергія” в разі надзвичайної ситуації не зможе ніяк допомогти своїм інвесторам, адже їхній зв’язок не засвідчений документально.

Те, що Мураш є підставною особою, засвідчує і той факт, що він не має жодного стосунку до будівельної сфери, а за останні 20 років навіть не мав суттєвих доходів, адже працював у звичайному районному відділі освіти в Тернопільській області. 

Нет описания фото.
Нет описания фото.
Нет описания фото.

Підробка документів

Дозвільні документи на будівницво ЖК “Синергія Сіті” підписував Михайло Сапон – начальник відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради.  Згідно підписаних Сапоном в грудні 2017 року документів про надання містобудівних умов та обмежень для Мураша Ю.Д., всі ділянки, на яких заплановане будівництво “Синергії Сіті”, відносяться до земель житлової  і громадської забудови згідно Генплану 2012 року і Зонінгу 2013 року. Та на офіційному сайті Ірпінської міської ради на схемі Зонінгу 2013 року вказано, що ці ділянки належать до категорії Ж1-п (зона перспективної присадибної забудови). 

Головний архітектор Ірпеня Сапон підробив документи для забудови заплави
Містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва ділянок на заплавних землях р.Іпінь
Головний архітектор Ірпеня Сапон підробив документи для забудови заплави
Схема зонування м.Ірпінь за 2013 рік

Крім того, жодного права підписувати подібні дозвільні документи Сапон не мав, не лише тому, що без погодження відніс їх до земель житлової та громадської забудови, а й тому, що Мураш Ю.В., якому видавались містобудівні умови та обмеження, жодних майнових прав на ці ділянки не мав. Договір про право забудови земельної ділянки (суперфіцій) був виданий державним реєстратором для Мураша Ю.Д. лише в травні 2018 року і лише на дві ділянки з п’яти. 

Головний архітектор Ірпеня Сапон підробив документи для забудови заплави

Загроза для екосистеми регіону

Земельні масиви у заплаві р. Ірпінь не підлягають забудові згідно з висновками Київводресурсу, оскільки це може призвести до екологічної катастрофи в Ірпінському регіоні.

 • підтоплення ділянки забудови внаслідок перевантаження території будинками без інженерних рішень;
 • скидання технічних вод і нафтопродуктів у ґрунтові води та в річку;
 • зміна умов дренування, руйнування осушувальних каналів – ризик підтоплення вже всієї ділянки, яку вони обслуговували;
 • неглибоке залягання ґрунтових вод робить неможливим облаштування цоколів, підвалів, підземних гаражів;
 • “слабкі” ґрунти, які мають погані несучі властивості, ризики будівництва багатоповерхових будинків на торфовищах;
 • осушення торфів – великий ризик пожеж, а відтак – ризик і для мешканців нових масивів;
 • вилучення торфу та заміщення його побутовим і промисловим сміттям – екологічна загроза, зокрема, забруднення  ґрунтового середовища і ґрунтових вод;
 • звуження заплави призведе до більшого ризику підтоплень навколишніх територій, зокрема, околиць Києва та сіл, що межують з Ірпенем.

Реклама з подвійним сенсом та з допомогою крадених фото

“Наважся на втечу” – саме такий слоган помістив забудовник на основні рекламні банери. Двоє людей, які з великого міста падають в “колиску” природи: з широкою річкою, лісом та зеленими зонами. 

Та це аж ніяк не означає, що майбутні мешканці нового ЖК обмежаться лише формальною “втечею” за місто, адже в Ірпені їх, ймовірно, зустрінуть ще багато проблем, від яких їм доведеться тікати. Замість “лісу для прогулянок” та “школи для навчання” інвестори ризикують отримати забруднену річку, розвалену набережну, тимчасові комунікації та затори на всіх шляхах сполучення зі столицею. Як відомо, вирішення подібних проблем в Ірпені лягає не на місцеву владу, а на плечі мешканців проблемних мікрорайонів та новобудов, які намагаються самотужки розібратись з дозволами на проведення комунікацій, або навіть більше – з недобудовами. 

Разом з анонсом початку будівництва навчального закладу, на сайті БГ “Синергія” розмістили і світлини, ймовірно, майбутньої школи – пункт, який може легко привабити майбутніх інвесторів, які ще готові вкладати кошти в незаконне будівництво. На цих фото зображені звичайні та комп’ютерні класи, бібліотека, зона відпочинку, басейн та спортивний майданчик. Та активісти одразу зауважили, що викладені світлини – крадені. Жодних позначок, що ці фото не відповідають